چگونه فرزند موفق داشته باشیم؟

چگونه فرزند موفق داشته باشیم؟

مهارت‌های لازم برای موفقیت فرزندان سوالی که هر پدر و مادری با به دنیا آمدن فرزندشان یا حتی قبل از آن در ذهن خود مرور می‌کنند این است که چگونه فرزند موفق تربیت بکنیم؟ مطمئناً کار ساده ای نیست با وجود هزاران نفری که همه روزه با فرزندتان در ارتباط هستند دنیای مجازی و شبکه‌های اجتماعی و غیره واقعاً هم کار سختی پیش رو خواهید داشت در این مقاله با شما مرور خواهیم کرد که چه مهارت‌هایی برای فرزند شما در این زمان یک ضرورت به حساب می‌آید که در آینده از آنها انسان‌های کامل مولد و در نتیجه موفق بسازد.   چگونه فرزند موفق داشته باشیم؟
هر پدر و مادری می‌خواهد از فرزند یا فرزندانش انسان‌هایی موفق و فعال بسازد ولی هر شخص بسته به شخصیت و روش‌ها راه‌های مختلف پرهزینه و البته زمانبر را انتخاب می‌کند والدین بر اساس دانش و تجربه‌ای که دارند تصمیم می‌گیرند از چه مسیری اقدام کنند چگونه فرزندان را تربیت کنند و از طریق آموزش چه مهارت‌هایی از فرزندان خود انسان‌هایی کامل بسازند در این مقاله چندین مهارت که از نظر کارشناسان برای هر فردی که در دوران کودکی به سر می‌برد یک ضرورت محسوب می‌شود را به شما آموزش خواهیم داد.  

1_ مهم پنداشتن نقش فرزندان مهارت فرزند پروری موفق.

یکی از مهارت‌های ابتدایی و مهم برای هر فرزندی در هر خانواده‌ای مهم پنداشتن و اهمیت دادن به نقش فرزند خود در خانواده هر چند که این کودکان خردسال هنوز به صورت کامل از مهارت‌های کافی برای اثبات جایگاه خود در خانواده بی‌بهره هستند اما این مورد به دست شما باید تقویت شود شما به عنوان پدر و مادر می‌بایست همیشه به عقاید و نظرات فرزندان خود حتی زمانی که نمی‌تواند صحبت کند.   ۱_ مهم پنداشتن نقش فرزندان مهارت فرزند پروری موفق.
احترام بگذارید باید با آنها بفهمانید که در تصمیمات کوچک و بزرگ هم نظر آنها حتی با یک سر تکان دادن مهم است کودکان کوچک و بزرگ باید بدانند که حرف‌هایشان در خانواده شنیده می‌شود و برای آنها اهمیت قائل هستید در بحث‌ها آنها را شرکت دهید و آنها را ساپورت و تشویق کنید بهتر است برای تشویقشان از کلمات کمک بگیرید تا دست و کف زدن.

2_ تقویت تمرکز روشی مهم برای تربیت فرزند موفق است.

کودکان بیشتر ترجیح می‌دهند که بر روی علاقمندی‌های خود تمرکز کنند پس سعی کنید برای افزایش این مهارت از ابزارآلات و موارد علاقمندی‌های آنان کمک بگیرید به عنوان مثال برای آموزش مهارت‌های نوشتن مطمئناً استفاده از تخته وایت برد و ماژیکهای رنگی و یا گچ جذاب‌تر از کاغذ و قلم است هنگام آموزش کاملاً تمام حواستان به فرزند خود باشد و بهتر است از آموزش‌ها و کلک‌های فوری خودداری کنید. این موارد برای فرزندان شما تمرکز بیشتری را به همراه خواهد داشت همچنین شما می‌توانید از بازی‌های مخصوص این کار همچون انواع پازل نقاشی‌ها و غیره هم کمک بگیرید البته روز به روز هم در تعداد ابزار و وسایلی که به پرورش و تمرکز فرزندتان کمک می‌کند افزوده می‌شود ولی دقت داشته باشید که در این بین فضای خانه و برخوردهای موجود بیشترین تاثیر را برای افزایش تمرکز دارد.

3_اتکا به خود یکی دیگر از مهارت‌های فرزند پروری موفق است.

هر چقدر فرزند شما خود یاد بگیرد و یا آموزش ببیند که خودش و به تنهایی کارهایش را انجام دهد زودتر هم به اعتماد به نفس لازم و خود اتکایی می‌رسد این کودکان به صورت معمول در آینده اعتماد به نفس بیشتری هم خواهند داشت همچنین با محیط‌های جدیدی همچون مدرسه و غیره راحت‌تر آشنا می‌شوند و دردسر کمتری برای پدر و مادر خود دارند.   ۳_اتکا به خود یکی دیگر از مهارت‌های فرزند پروری موفق است. این فرزندان به نوعی روی پای خودشان بزرگ خواهند شد و وابستگی کمتری به پدر و مادر خود دارند شما به راحتی می‌توانید فرزندان خود را یک بار آموزش دهید تا خودشان لباس خود را بپوشند یا خودشان بندکفش‌هایشان را ببندند هیچگاه آنان را به خاطر انجام کارهای نادرست حتی به دفعات سرزنش نکنید در این مسیر صبور باشید و مدام سعی کنید در درست انجام دادن کارها راهنمایشان کنید ولی در نهایت خودشان این کار را انجام دهند.  

4_ عضویت در تیم عامل مهم تربیت فرزندان موفق است.

به کودکان خود از همان سنین کودکی آموزش دهید که آنها همیشه عضو یک گروه یا گروه‌های مشخصی هستند آنها به زودی می‌بایست در جامعه نقش خود را به نحو احسنت بازی کنند اما اینکه تا چه اندازه برای ارتباط و همکاری با دیگران آماده هستند کاملاً به رفتار و آموزش‌های شما بستگی دارد. آنها این تمرینات را از همان همبازی‌های خود و انجام بازی‌های تیمی با هم سن و سال‌ها می‌توانند تمرین کنند بهتر است آموزش‌های شما برای ایجاد روحیه هم تیمی در جلوی سایر همبازی‌ها صورت نگیرد و هیچگاه آنها را با هم بازی‌های خود مقایسه نکنید ولی مدام در رابطه با نقش و مسئولیتشان در یک تیم تذکر بدهید.

5_یادگیری زبان دوم از مهارت های فرزند پروری موفق است.

فرزندان حتماً حداقل باید به دو زبان که یکی از آنها زبان مادریست آشنا باشند معمولاً زبان انگلیسی به عنوان زبان دوم انتخاب می‌شود البته انتخاب زبان دوم با توجه به مسیری که شما برای فرزندان خود پیش بینی می‌کنید یا نیازی که برای موفقیت فرزندتان در جامعه می‌بینید می‌تواند متفاوت باشد. در این بین علاقه آنها را نیز فراموش نکنید یادگیری زبان را بر آنها تکلیف نکنید و تنها آنها را آگاه کنید که چگونه زبان دوم در موفقیت آنها نقش خواهد داشت لازم نیست خیلی زود برای آموزش زبان اقدام کنید یادگیری این زبان با توجه به ضرورتش یک باید به حساب می‌آید در این میان در صورت میسر بودن شرایط علاوه بر زبان کودکان خود را با فرهنگ سایر کشورها نیز آشنا کنید تا دید بازتری نسبت به دنیای پیرامون خود پیدا کنند در سنین نوجوانی و پس از گذر از مراحل پیشرفته زبان دوم شاید زبان سوم هم بتواند کلید تمایز و موفقیت فرزندان شما به حساب بیاید.

6_پرورش فرزندانی خود ساخته یکی از مهم‌ترین اصول فرزند پروری موفق می‌باشد.

  ۵_پرورش فرزندانی خود ساخته یکی از مهم‌ترین اصول فرزند پروری موفق می‌باشد.
شاید بتوانیم اسمش را ظلم هم بگذاریم اینکه فرزند شما از قبل از تولد مسیرش هدفش و حتی عقایدش هم مشخص شده است و خود در این بین هیچ قدرت انتخابی ندارد زمانی که فرزندی به دنیا می‌آید تا زمانی که به یک خودشناسی می‌رسد مدام تحت تاثیر محیط قرار می‌گیرد اگر شما این محیط و اطلاعات را محدود به مسیری که خود پیموده‌اید انتخاب کنید. فرزندتان در سن خودشناسی شخصیتش شکل گرفته است درست همانطور که شما شرایط را برای وی محدود کرده‌اید تا سن مناسب به وی اجازه بدهید تا جایی که متقضی سنش است و به وی صدمه نمی‌زند اطلاعات و تجربیات مختلف داشته باشد و بر پایه این اطلاعات و تجربیات و به انتخاب خودش راه و مسیر خود را انتخاب کند ذهن فرزندان خود را محدود نکنید.

7_ داشتن نظم و برنامه از مهارت‌های مهم فرزند پروری موفق می‌باشد.

این مهارت به کودکان شما در رسیدن به هدف‌ها و خواسته‌هایش کمک می‌کند که نقش بسزایی در موفقیت در دوران بزرگسالی دارد این مهارت به صورت پایه بر برنامه‌ریزی‌های روزانه استوار است زمانی که فرزندتان به سنی رسید که کم کم برای انجام کارها آماده است باید هر روز و پس از بیدار شدن بداند که چه کارهایی باید تا به پایان رساندن روز انجام بدهد و یا برای آنها اقدام کند دیکتاتور نباشید برای منظم بودن و برنامه‌ریزی داشتن به وی امر نکنید این شخصیت را بر اساس محیط زندگیش در وجود وی نهادینه کنید سعی کنید کم کم نقش خود را در این برنامه‌ریزی کمرنگ‌تر کنید و این کار را بر دوش فرزندانتان قرار دهید همچنین بین تفریحات و مسئولیت‌هایی که کودکان بر عهده دارند یک تعادل برقرار کنید و بدانید که هر کودکی علاوه بر این مسئولیت‌ها و کارها به تفریح و سرگرمی نیز نیاز دارد.

8_ برخورد با شکست ها عامل مهمی در پرورش فرزندان موفق است.

روش و برخوردی که فرزند شما با شکست‌ها و موفقیت‌ها دارد شخصیت وی را در آینده شکل می‌دهد چه بسیار مواقعی که شاهد انواع مختلف رقابت فرزندان با هم سن و سال‌های خود هستید و گاهی این رقابت به شکست فرزند شما منجر می‌شود اما برخورد شما با این صحنه چگونه است؟ برخورد و رفتار فرزند شما چگونه است؟ شما باید به فرزندان خود بیاموزید که چگونه با سختی‌ها، مشکلات و شکست‌ها مواجه شوند همیشه در هنگام پیروزی‌ها آنها را تشویق کنید و سعی کنید شکست‌هایشان را تا جایی که ممکن است به خاطرشان نیاورید و یا در جهت بهتر شدن با آنها صحبت کنید. با آنها در صورت نیاز در مورد شکست‌ها و دلایل موجود این شکست صحبت کنید و روحیه‌شان را برای پیروزی بعدی آماده کنید یاد بدهید که چگونه با سختی‌ها و مشکلات روبرو شوند و با آنها برخورد کنند در یک کلام حس جنگجو بودن برای هر هدف و خواسته‌ای را در تفکراتشان پرورش دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *