چگونه سپاسگزار باشیم؟+روش صحیح سپاسگزاری

سپاسگزاری دریچه ای به سوی فراوانی نعمت و ثروت

آیا فکر می‌کنید که انسان سپاسگزاری هستید خیلی‌ها این فکر را می‌کنند اما همین خیلی‌ها یک نکته بسیار مهم را از قلم انداختند و نکته این است که اگر سپاسگزاری شما تاثیری روی زندگی روزمره شما نداشته باشد پس سپاسگزاری شما واقعاً سپاسگزاری محسوب نمی‌شود.

آقای جو وایتالی نویسنده آمریکایی می‌گوید سپاسگزاری دروازه ورود به ثروت، آرامش و توانمندی است اگر دروازه ثروت و آرامش سپاسگزاریست پس با این اوصاف چرا عده زیادی از انسان‌ها با اینکه ادعا می‌کنند انسان‌های سپاسگزاری هستند مدام دچار دردسرهای مالی، آشفتگی و فقر در زندگی‌شان میشوند؟ چه چیزی این وسط دارد کار را خراب می‌کند؟

سپاسگزاری دریچه ای به سوی فراوانی نعمت و ثروت

اگر درباره قدرت باورنکردنی تلقین مطالعه کرده باشید به وضوح بیان شده است که تلقین‌هایی که انسان به خودش می‌کند باید واضح، روشن و مشخص باشد مثلاً نمی‌شود گفت من در هر چیزی توانا هستم چون هر چیزی یک کلمه مبهم است و ضمیر ناخودآگاه ما فقط به دستورات واضح و روشن جواب می‌دهد.

اگر کمی دقت کنیم ما این دستورات واضح و روشن را در مورد افعال و جمله‌های منفی خیلی عالی به کار می‌بریم مثلاً می‌گوییم من امروز اصلاً حالم خوب نیست و فلان جا و فلان جای بدنم دچار درد و عارضه شده و خلاصه با چنان دقت و ظرافتی از این دردها صحبت می‌کنیم که همه می‌توانند آن را تصور کنند.

این مورد شامل روش‌های غلط ما در سپاسگزاری هم می‌شود خانم راندا برن در کتاب معجزه سپاسگزاری یک روش عالی برای سپاسگزاری پیشنهاد می‌دهد خود من تا قبل از خواندن این کتاب پرچم‌دار بلوف زدن در مورد سپاسگزاری بودم اما همیشه یک سوال ذهن من را به خودش درگیر می‌کرد و آن سوال این بود که چرا اکثر کسانی که ادعا می‌کنند همیشه سپاسگزار و ممنون خداوند هستند دچار مشکلات به خصوص مالی و روحی می‌شوند؟ آیا انسان باید همیشه در تنگنا و فقر باشد تا سختی‌های زندگی را تحمل بکند؟و بعد با رفتن به بهشت همه چیز جبران شود؟

سوال من در این مورد با خواندن چند کتاب و راهنمایی چند استاد به پاسخ درخوری رسید همچنین ان ال پی می‌گوید انسان برای این آفریده نشده که همیشه در رنج و سختی و بدبختی باشد بلکه خداوند انسان را اشرف مخلوقات کرده و برای همین باید سرآمد و گل سرسبد سایر مخلوقات باشد و برخورداری از ثروت یکی از این موهبت‌هاست.

روش صحیح سپاسگزاری

قسمت بعدی سوال من با کتاب معجزه سپاسگزاری پاسخ داده شد خانم راندا برن روش خاصی را برای سپاسگزاری از خداوند در کتابش عنوان می‌کند که این روش چند مرحله‌ای است با نوشتن روزانه ۱۰ مورد از چیزهایی که الان در زندگی خودمان داریم و به خاطرش سپاسگزاریم شروع می‌شود.

اولین روزی که شروع به نوشتن این ۱۰ مورد کردم را خیلی قشنگ به یاد دارم من فقط چهار مورد از آن ۱۰ مورد را توانستم پر کنم خیلی عجیب بود برای من که همیشه فکر می‌کردم آدم سپاسگزاری هستم شمردن ۱۰ مورد از چیزهایی که تا این سن شامل من شده و من آنها را در زندگیم داشتم سخت بود.

با مطالعه ادامه کتاب یاد گرفتم نگاه خودم را به چیزهایی که دارم عوض کنم من قبل از شروع این کار گویی داشتم از درون یک رخنه به زندگیم نگاه می‌کردم و در حقیقت ادای آدم‌های سپاسگزار را در می‌آوردم و در اعماق قلبم از خدا گله و شکایت داشتم که مثلاً می‌گفتم این چه وضعی است من این همه درس خواندم چرا مستقیم مرا جایی استخدام نکردند؟ یا چرا زندگی آنقدر بی‌خود است و این همه مردم از زندگی شان ناراضی هستند؟

حقیقت در جایی ۱۸۰ درجه برعکس این قضیه داشت به غرولندهای من پوزخند می‌زد مشکل این دنیا رشته تحصیلی من زیرساخت‌های جامعه و غیره نبود البته من نمی‌گویم همه چیز عالی است اما به آن بدی که من می‌گفتم هم نبود مشکل روزانه‌ای بود که سعی می‌کردم از تنگنای آن وسعت یک اقیانوس بی‌کران را درک کنم خب مسلماً امکان‌پذیر نبود من یاد گرفتم به جای خم شدن به سمت آن روزنه بایستم و با هر دو چشمم وسعت رحمت و نعمت خداوند را نگاه کنم و این واقعا شگفت انگیز بود.

روش صحیح سپاسگزاری
فواید سپاسگزاری صحیح

روز به روز من نعمت‌های بیشتری را در زندگی خودم پیدا می‌کردم که به خاطرش بسیار سپاسگزار بودم و کم کم آن ۱۰ مورد سپاسگزاری برای تمام چیزهایی که آن روز به خاطرشان واقعاً سپاسگزار بودم دیگر کافی نبودند اما فقط این نبود من تاثیر سپاسگزاری را در شگفت انگیز شدن اوضاع مالی خودم و حتی خانواده‌ام دیدم حال من خیلی خیلی بهتر شده بود از اعماق وجودم احساس شادی و رضایت می‌کردم در عین حال رو به جلو حرکت می‌کردم.

شما هم مثل من این کار را شروع کنید اگر باور ندارید که این راه ساده علمی است آن را فقط به مدت یک هفته به صورت امتحان ادامه دهید تمرین روز اول برگ کاغذی بردارید یا پشت سیستم کامپیوتر یا لپ‌تاپ بنشینید و شروع کنید به نوشتن ۱۰ مورد از چیزهایی که به خاطر آنها از خداوند سپاسگزار هستید و در پایان جمله خود دلیل سپاسگزاری خود را از این نعمت بنویسید.

مثلاً بنویسید خدایا سپاسگزارم که می‌توانم ببینم چون داشتن حس بینایی به من این امکان را می‌دهد که علاوه بر دیدن زیبایی‌های این دنیا کارهای مورد علاقه‌ام را بدون کمک دیگران انجام بدهم بعد از نوشتن این ۱۰ مورد نوشته‌های خود را دوباره بخوانید و بعد از پایان هر جمله سه بار بگویید خدایا سپاسگزارم ،خدایا سپاسگزارم،خدایا سپاسگزارم‌.

فواید شکرگزاری صحیح

این تمرین را باید هر روز انجام دهید با این کار شما نیروهای خفته وجودتان را بیدار می‌کنید نیروهایی که به خاطر نارضایتی بیش از اندازه شما از وضع موجود هر روز کمرنگ و کمرنگ‌تر شده بودند در عین حال با شروع روز به خودتان قول بدهید که در هیچ زمینه‌ای غرولند نکنید.

می‌دانم خیلی سخت به نظر می‌رسد اما وقتی من توانستم شما هم می‌توانید من شما را نمی‌شناسم و نمی‌بینم اما می‌توانم بدون دیدن و شناخت شما ۱۰ مورد از نعمت‌هایی که در حال حاضر شامل حال شما می‌شود را نام ببرم: مثلاً شما زنده هستید، شما می‌توانید ببینید و با حس بینایی خود این مقاله را بخوانید، مغز شما به درستی کار می‌کند، شما سواد خواندن و نوشتن دارید، شما در جایی هستید که برق دارید، شما یک سیستم دارید که به اینترنت وصل می‌شود، شما آنقدر پول داشتید که بتوانید این سیستم را خریداری کنید شما در جایی هستید که اینترنت دارد، شما آنقدر انگیزه دارید که زندگیتان را تغییر بدهید.

شاید شمردن این نعمت‌ها برای بعضی از شما خنده‌دار به نظر برسد و بگویید اینها چیزهای اساسی و حق مسلم ما هستند اما چه کسی گفته که بقیه مجبورند این حق مسلم را به شما بدهند اگر روزی این توانایی را در خودتان دیدید که به خاطر تمام چیزهایی که در اطرافتان دارید سپاسگزار باشید آنگاه جهان هستی هم موتور بخشش را به سمت شما که پر از حس قدردانی و سپاسگزاری شده‌اید را روشن می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *