چگونه به موفقیت در زندگی برسیم ؟

 

چگونه به موفقیت در زندگی برسیم ؟

همه ما برای خودمان چیزهای بهتری را می‌خواهیم حال این ممکن است خانه بزرگتر ماشین زیباتر حقوق بالاتر باشد کسب و کار پررونق‌تر یا اعتبار بیشتر در بین دوستان و جامعه ما چیزهایی را می‌خواهیم که نداریم بیشتر ما اکثریت زندگیمان را صرف دنبال کردن این خواسته‌ها می‌کنیم البته موفقیت برای افراد مختلف متفاوت به نظر می‌رسد اما هر چیزی که باشد و هر تعریفی هم از موفقیت داشته باشیم ما بخشی از آن موفقیت را می‌خواهیم و اغلب هم احساس می‌کنیم که از این تعریف موفقیت دور هستیم خوشبختانه ما در دوران خوبی زندگی می‌کنیم و می‌توانیم با ابزارهای مختلف به موفقیت برسیم اما چطور؟
چندین کار و برنامه وجود دارد که می‌تواند شما را از کلی افراد دیگر جلو بیندازد و سریع‌تر از دیگران موفق شوید این‌ها روش‌های مختلف روانشناسی و علمی هستند پس باید در این مقاله در مورد چیزهایی صحبت کنیم که با رعایت کردنشان می‌توانیم در مسیر موفقیت سریع‌تر پیش برویم.

 

چگونه به موفقیت در زندگی برسیم ؟
۱_ خوابیدن طبق برنامه خاص یکی از عوامل موفقیت در زندگی است.

داشتن برنامه زمانی برای خواب از نظر خلق و خو و عملکرد شناختی باعث بهبود در انسان می‌شود نکته مهم این است که داشتن یک برنامه خوب و ثابت برای خواب از خوابیدن برای ساعت‌های خاص مهم‌تر است یعنی ممکن است شما برنامه منظم کاری نداشته باشید و هر روز هم ۸ ساعت بخوابید ولی ساعت خوابتان دقیق نباشد مثلاً یک شب ساعت ۱۱ می‌خوابید و ۷ صبح بیدار می‌شوید شب دیگر ساعت ۲ صبح می‌خوابید و ساعت ۱۰ از خواب بیدار می‌شوید اینطور شما باز هم ۸ ساعت خوابیدید.
اما اصلاً نظم نداشتید این یک مشکل است الگوی خواب مشخص در طول روز به بدن کمک می‌کند ریتم ثابتی داشته باشد این گونه وقتی روزتان را شروع می‌کنید دیگر کسل و بی‌حوصله نیستید برنامه روزانه‌تان کارآمدتر است وقتی از خواب بیدار می‌شوید.
اولین کاری که انجام می‌دهید این باشد که تختتان یا تشکتان را مرتب کنید مرتب کردن تختتان آن هم بلافاصله بعد از بیدار شدن شاید به ظاهر بی‌اهمیت باشد اما این یک موضوع مهمی است چون همین کار کوچک در ابتدای صبح بقیه روزتان را می‌سازد چون مرتب کردن جایی که از خواب بیدار شده‌اید احساس موفقیت به شما می‌دهد دوپامین در شما شکل می‌گیرد که برای مقابله با کارهای پیچیده‌تر روز نیاز دارید تازه به شما احساس آرامش می‌دهد.
حتی اگر نتوانید تمام جنبه‌های مهم زندگی‌تان را کنترل کنید نشان می‌دهد که می‌توانید جایی که می‌خوابید را کنترل کنید علاوه بر آن مرتب کردن محل خواب این معنی را می‌دهد که دیگر تا شب سمت آن نروید یعنی اگر بعد از دو ساعت خسته شدید نمی‌روید تا بخوابید چون می‌دانید که باید نظم آن تخت خواب را به هم نزنید پس این کار را تا شب انجام نمی‌دهید

 

چگونه به موفقیت در زندگی برسیم ؟

 

۲_ مطالعه کردن یکی دیگر از عوامل موفقیت در زندگی است.

فقط بخوانید یعنی در طول روز سعی کنید اگر حتی حوصله کتاب خواندن را ندارید ۵ دقیقه را به خواندن هر چیز دیگری اختصاص بدهید روزنامه بخوانید مجله بخوانید مقاله بخوانید هر چیزی که به موفقیتتان کمک کند را فقط بخوانید تحقیقات نشان می‌دهند مطالعه منظم روزانه ارتباط بین بخش‌هایی از مغز که زبان را پردازش می‌کنند را افزایش می‌دهد در کنارش تمرکز را بیشتر می‌کند و از فراموشی در بزرگسالی جلوگیری می‌کند.

۳_ شناخت اهداف یکی دیگر از عوامل موفقیت در زندگی است.

وقتی هر روزتان را با یک سوال بزرگ در ذهن شروع می‌کنید دلسرد و بی‌انگیزه می‌شوید مثلاً هر روز یک برنامه کلی برای خودتان در نظر می‌گیرید آن هم بدون آنکه هدف بلند مدتی داشته باشید این گونه از پس همان برنامه روزانه‌تان هم بر نمی‌آید بهترین کار انتخاب یک هدف اولیه بلند مدت است مثلاً تصمیم بگیرید که هدفتان این باشد افزایش حقوق تا آخر امسال، بیشتر شدن رتبه کاری یا شروع یک استارتاپ یا هر چیز دیگری وقتی هدف بلند مدت انتخاب کردید.
حالا برنامه‌های روزانه‌تان را به قصد نزدیک شدن به هدف بلند مدت انتخاب کنید مسلماً رسیدن به هدف بلند مدت زمان می‌برد اما اینکه هر روز کاری را انجام می دهید که شما را به هدف اصلی نزدیک‌تر می‌کند می‌تواند خیلی تاثیر مثبت و خوبی داشته باشد.

۴_ کسب مهارت یکی از عوامل مهم موفقیت در زندگی است.

اگر از آشپزی لذت می‌برید چرا با دیدن کلی ویدیو رایگان در یوتیوب مهارتتان را بیشتر نمی‌کنید تعمیرکار کامپیوتر هستید چرا از کلی منبع آموزشی رایگان اینترنت یا یوتیوب کمک نمی‌گیرید که در زمینه کاری‌تان بیشتر شناخته شوید
و مگر موفقیت یک شبه به دست می‌آید؟ پس چرا شما برای آن تلاش نمی‌کنید تا متخصص‌تر شوید مهارت‌های بزرگ و چشمگیر از اندوخته شدن مهارت‌های کوچک‌تر شکل می‌گیرند اگر کاری که دوست دارید را انجام دهید پیشرفتتان راحت‌تر می‌شود علاقه داشتن به کاری که انجام می‌دهید هم یادگیری تخصص در آن را راحت‌تر می‌کند و هم متوجه گذر زمان نمی‌شوید.

۵_تبلیغات یکی دیگر از عوامل موفقیت در زندگیست.

حالا در کارمان پیشرفت کرده‌ایم چه شد فرض کنید شما کاری را انجام می‌دهید که به آن علاقه دارید در آن ماهر شده‌اید و تا حد بالایی هم تخصص دارید مرحله بعدی چیست؟
این مرحله مهم است ماهر بودن در کاری که کسی شما را نمی‌شناسد فایده‌ای ندارد پس کار بعدی تبلیغ است باید خودتان را به چشم بیاورید باید به بقیه نشان بدهید که استارتاپ خوبی دارید یا کارمند خوبی هستید یا تعمیرکار به روز و فعالی هستید آگاه کردن دیگران از دستاوردهایتان شما را از جایی که هستید بلند می‌کند و پله‌های بعدی را راحت‌تر طی می‌کنید.
در این مرحله افرادی که کنارتان نگه می‌دارید مهم هستند اینکه چه افرادی همکارتان هستند یا با شما در مسیرتان حرکت می‌کنند مهم است پروفسور باب ساتون استاد دانشکده بازرگانی استندفورد می‌گوید: مدیر شما می‌تواند تاثیر مهمتری در شادی و موفقیت شما داشته باشد تا آن شرکتی که در آن کار می‌کنید پس مدیر یک شرکت از خود آن شرکت مهم‌ است.

 

۵_تبلیغات یکی دیگر از عوامل موفقیت در زندگیست.

۶_شبکه سازی عامل مهم دیگر موفقیت در زندگی.

حالا چگونه افراد اطرافمان را انتخاب کنیم و با بهترین‌ها در ارتباط باشیم راه آن” شبکه سازی” است شبکه سازی یعنی افرادی که در مسیر شغلی شما با آنها آشنا می‌شوید و هر وقت کاری برایتان پیش بیاید بتوانید با آنها در میان بگذارید و مشورت بگیرید بدین شکل که اگر در شغلتان مهارت‌های مختلفی نیاز است با افرادی که آن مهارت را دارند تعامل کنید به آنها از کارتان بگویید مشورت بگیرید و در میان بگذارید با این کار هم خودتان را تبلیغ کردید و هم با کار آنها آشنا می‌شوید و شبکه سازی می‌کنید.

نکات ضروری و مهم موفقیت در زندگی

کارهایی که گفتیم خود به خود سرعت شما را در موفق شدن بیشتر نمی‌کند این‌ها طرز فکر شما را برای پیشرفت می‌سازند مدیریت زندگیتان را تغییر می‌دهند تا بتوانید در مسیر موفقیت قدم بردارید این کارها را باید به صورت مداوم انجام بدهید بدون وقفه کارهای خوب را به صورت قدم‌های کوچک بردارید شاید امروز و فردا به مقصد نرسید اما با توجه به هدفی که انتخاب کردید حداقل در طول زمان به آن می‌رسید چون مسیرتان به سمت هدف است.
نکته مهم و ضروری دیگر پذیرفتن شکست است شکست در تمام زمینه‌ها اجتناب ناپذیر است هیچ شغلی کامل نیست هیچ رابطه‌ای دائمی نیست پس اگر در مسیری شکست وجود دارد آن را بپذیرید و مسیرتان را تغییر بدهید یا دوباره تلاش کنید اما به شکل دیگر خیلی از افراد وقتی کاری را که مثلاً ۵ سال است انجام داده‌اند را در مسیرش شکست می‌بینند نمی‌پذیرند چون می‌گویند ۵ سال عمرمان را به پای آن گذاشتیم و دلشان نمی‌آید رهایش کنند.
پس باز هم ادامه می‌دهند و دو سال بعد کامل کنارش می‌گذارند این گونه یعنی ۷ سال عمرشان را هدر دادند حال اگر در آن ۵ سال میفهمیدند مسیرشان اشتباه است سریع کارشان را تغییر می‌دادند حداقل این دو سال دیگر را ضرر نمی‌کردند شکست را به عنوان یک فرصت در نظر بگیرید فرصتی برای کسب تجربه.
وقتی یک آدم موفق را می‌بینید به این فکر نکنید در آن کار موفق‌تر از شماست به این فکر کنید که در ۱۰۰ کار دیگر بیشتر از شما شکست خورده تا توانسته به آن موفقیت برسد شکست خوردن گاهاً بخشی از مسیر موفقیت است پذیرفتن اشتباه هم بخش مهمی از آن است اشتباهات کاریتان را بپذیرید تا دوباره تکرارشان نکنید همه ما در یک شرایط مشابه به دنیا نیامده‌ایم آن فردی که در اروپا و آمریکا و اقتصاد آنجا تلاش می‌کند با شما که اینجا و با این مدیریت کشوری به این دنیا آمده‌اید فرق می‌کنید ولی نگذارید این فرق ناامیدتان کند.
درست است که شما شرایط یک اروپایی و آمریکایی را ندارید ولی از نظر انسان بودن که با آنها یکسان هستید حداقل اگر تلاش کنید دیرتر به هدفتان می‌رسید علاقه‌تان را پیدا کنید، اهدافتان را انتخاب کنید، مسیرتان را ببینید و برای آن قدم بردارید یادتان باشد زندگی یک مسابقه بی‌پایان است پس از مسیر آن هم لذت ببرید تا در رسیدن به سراب مقصد غافلگیر نشوید.
همچنین به شما توصیه میکنم که مقاله کلیدهای طلایی جذب ثروت را نیز برای اعتلای آگاهی و قدم گذاشتن در مسیر موفقیت مطالعه فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *