هدف از زندگی چیست؟

آیا شما می‌دانید چه هدفی پشت زندگی وجود دارد؟ چرا باید به هدف‌گذاری در زندگی اهمیت داد؟ رابطه هدفگذاری و قانون جذب چیست؟زندگی، یک سفر طویل است، اما بدون شک این سفر باید به یک نقطهٔ مقصد ختم شود. در غیر این صورت، تمام این مسیر طولانی بی‌معنا و بی‌ارزش خواهد بود. هدف، آن نقطه‌ای است که هر فرد بر اساس آرزوها و آمالش، قصد دارد به آن برسد و با هدایت از آگاهی، قدم بردارد،آن نقطه از هدف زندگی موفقیت نام دارد.

افراد زیادی وجود دارند که هدف واضحی از زندگی خود مشخص نکرده‌اند؛ در نتیجه، به ناامیدی و کمبود انگیزه دچار می‌شوند. هر فرد هدفی منحصر به فرد دارد که بر اساس آن به سمت زندگی می‌روند. هدف ممکن است به دستیابی به مقامات بالا اشاره داشته باشد، یا عاشقانه‌تر، به دنبال تجربه لحظات شادی و معنا در زندگی باشد. برخی دیگر هدف خود را در خدمت به دیگران می‌بینند.

اما واقعاً چرا باید به این اهداف دست پیدا کرد؟ در ادامه این مقاله، به بررسی اهمیت اهداف متنوع در زندگی خواهیم پرداخت.

هدف از زندگی و رشد چیست ؟ |پریسا راستگو
هدف از زندگی و رشد چیست ؟ |پریسا راستگو

هدف یافتن در زندگی: نقش تعیین هدف در بهبود کیفیت زندگی

هر فرد از دوران کودکی شروع به جستجوی هدف و معنای زندگی از طریق راه‌های مختلف می‌کند. یک پرسش که ذهن هر انسان را مشغول می‌کند، این است که از کجا آمده‌ایم؟ چرا به این دنیا آمده‌ایم و به کجا در حال می‌رویم؟ عدم هدف و خلوت از معنا، منجر به ناامیدی و در نتیجه ابتلا به اختلالات روانی مانند افسردگی می‌شود. بنابراین، اگر دنبال یک زندگی سالم و پویا هستید، باید بدانید که به چه هدفی در زندگی می‌خواهید برسید. از طریق آگاهی از اهدافتان، قادر به برنامه‌ریزی و پیشروی خواهید بود. در این شرایط، هر زمان که به گذشته و آیندهٔ خود نگاه کنید، اطلاعاتی از اهداف و دلایل زندگی خود خواهید داشت.

نقطه شروع رسیدن به هدف های زندگی | پریسا راستگو
نقطه شروع رسیدن به هدف های زندگی | پریسا راستگو

هدف از زندگی از دید افراد مختلف

به دلیل تفاوت‌های دیدگاهی که هر فرد درباره زندگی دارد، تعیین یک هدف کلی به عنوان بالاترین هدف امری دشوار است. به همین دلیل، از طریق مرور نقل قول‌های بزرگانی که احساس خوشبختی از زندگی داشته‌اند، می‌توانیم به دیدگاهی روشن‌تر درباره زندگی دست یابیم. اهدافی که در ادامه آمده‌اند، پاسخی و نقل قولی از تفکرات چندین متفکر بزرگ به حساب می‌آیند. این افراد به نظر می‌رسند که به یافتن هدف زندگی خود پیش رفته‌اند؛ از این رو آشنایی با نظریات آن‌ها ارزشمند خواهد بود.

 

دیدگاه لومینیتا ساویز (Luminita Saviuc)

درباره هدف از زندگی بیان می‌شود: “هدف از زندگی دوست داشتن حقیقی است.”

هدف زندگی چیست؟ عشق… عشق واقعی. به یک عاشق واقعی تبدیل شده و در آن لحظه پرتوهای عشق خود را به اطراف تابانید. به افرادی که دوستشان دارید، عشق بورزید، و همین‌طور به افرادی که دوست ندارید! نیازی نیست آنها حتماً به ارزش عشق شما برسند، بلکه باید به آنها عشق بورزید؛ چرا که این تنها چیزی است که به دیگران می‌توانید هدیه دهید. به دنبال فرصت‌هایی برای عشق ورزیدن باشید، بدون توجه به این که در کجا هستید یا با چه کارهایی مشغول هستید. ممکن است نتوانید به کمک فیزیکی به دیگران کمک کنید، اما می‌توانید عشق قدرتمند خود را از طریق کارها و انجام وظایفی که انجام می‌دهید، احساس کنید.

زندگی عشق است و عشق زندگی است. وقتی عشق بیشتری در شریان‌های ما می‌جریاند، جوشان‌تر می‌شویم، دید ما روشن‌تر می‌شود و این حالت ساده‌تر می‌شود که نه تنها به سمت قلب و روح‌مان، بلکه به قلب و روح همه موجودات زنده که روی این سیاره زندگی می‌کنند، اتصال یابیم.

از ابتدا ممکن است انسان‌ها به نظر بیشتر از یکدیگر متفاوت باشند، اما هسته وجودی تمامی ما یکسان است. ما همگی از یک مسیر عمیق و قدرتمند با یکدیگر در ارتباطیم. اساس این هسته وجودی ما یکسان است، همگی از یک نژاد انسانی هستیم.

جدایی‌ای جز جدایی که در ذهن ما و از ترس وابستگی شکل می‌گیرد، وجود ندارد. اگر به عشق اجازه دهیم که به قلب‌مان بازگردد، همگی یکی خواهیم شد و زندگی از همان نقطه دوباره شروع می‌شود. در نتیجه، خود ما خواهیم شناخت که دنیای اطراف‌مان را و در نهایت خواهیم فهمید که ما در این جهان زندگی می‌کنیم و این جهان نیز در ما خلاصه می‌شود؛ ما همگی یک هستیم.

 

جاستین ماسک (Justine Musk)

“هدف از زندگی، ترویج استعدادها و موهبت‌های شخصی خود و تلاش برای به دست آوردن دانش درونی و ارتقای روح‌تان در طول تمام عمر است. این هدف، آن چیزی است که در یک زمان و مکان خاص به آن پرداخته و واقعیت شما را منعکس می‌کند. این خدمتی است که شما به جهان ارائه می‌دهید. در واقع، مراقبت از خودتان معادل مراقبت از دنیاست.”

 

بری دونپورت (Barrie Davenport)

“هدف از زندگی، با آگاهی و عشق در لحظه‌ها زندگی کردن، عشق ورزیدن بی‌پایان، همیشه یادگیری و پیگیری ماجراجویی و رشد، به همراه گسترش صپارکر هسر (Parker Heuser)لح و مهربانی در طول تمام مسیر زندگی، است.”

 

“هدف از زندگی، کشف محیط اطرافتان، کشف خودتان و انتقال آنچه آموخته‌اید است. با اعتماد به قلب خودتان پیش بروید و در مسیر روحانی خود تکامل کنید.”

 

رالف اسمارت (Ralph Smart)

“به باور من، هدف اصلی از زندگی این است که به بهترین نسخه‌ی خود تبدیل شویم.”

 

متیو سیلور (Matthew Silver)

“خداوند به ما توانایی تصمیم‌گیری و اراده داده است، اما باید از قلب خود برای یافتن آن استفاده کنیم.”

 

کریستین ماری شلدون (Christi Marie Sheldon)

“تنها هدف زندگی که می‌تواند روح انسان را پر از خوشحالی کند، عشق است. اجازه دهید آنچه که روح شما را شادمان می‌کند، مسیر را به شما نشان دهد. این تنها کاری است که باید انجام دهید؛ با هدایت کردن فرصت‌ها، به رشد خود بپردازید.”

 

هدف از زندگی از دید دالایی لاما (The Dalai Lama)

“شادی کردن، واقعی‌ترین هدف زندگی است.”

“من اعتقاد دارم که هدف واقعی زندگی، شادی کردن است. هسته وجود ما قناعت است و از تجربه‌ام درک کرده‌ام که هرچه بیشتر به خوشحالی دیگران توجه کنیم، احساس خوبی درونی بیشتری خواهیم داشت. عشق به دیگران به‌طور خودبه‌خود آرامش ذهن را ایجاد می‌کند و ترس و ناامنی را دور می‌کند. این احساس به شما قدرت می‌دهد که با موانعی که پیش رو دارید، مقابله کنید و این همان مبنای موفقیت در زندگی است. ما به تنهایی نیستیم؛ اشتباه است که همه آرزوهای ما در شادمانی خودمان نهایت یابند. البته باید خوشحالی را در خود بیابیم، اما این به معنای بیرون‌گرایی از خود نیست، بلکه راز گسترش آرامش داخلی است.”

رسیدن به هدف زندگی | راستگو
رسیدن به هدف زندگی | راستگو

ساده‌ترین و مهم‌ترین هدف زندگی

با تفکر کوچکی به پاسخ‌های این مفکران بزرگ، می‌فهمیم که واقعیتاً هدف از زندگی یک چیز است، با این تفاوت که راه رسیدن به آن متفاوت است. در واقع، هدف هر فرد در زندگی این است که به یک “حالت خوب” دست یابد. این حالت خوب در انسان، باعث می‌شود تا حل مشکلات زندگی راحت‌تر شود و زندگی به لذت بخشی بیشتری دست پیدا کند. بنابراین، هر اقدامی که انجام می‌دهید، به دنبال ایجاد این حالت خوب در خود باشید. مشاوره روانشناسی می‌تواند به شما در رسیدن به این نوع زندگی کمک کند و شما را با جوانب مختلف وجودی‌تان آشنا سازد.

سخن پایانی

هرکس درک متفاوتی از زندگی دارد و برای خود هدفهای کوچک و بزرگی هم دارد.رسیدن به این هدف های بزرگ و کوچک میتواند برای هرکسی لذت بخش باشد.احساس رسیدن به خوشبختی در چشیدن همین طعم های لذت کوچک است.اما حتما وقتی که به هدفهایتان رسیدید شکرگزاری از خدا را فراموش نکنید زیرا اوست یاری دهنده دلهای شکرگزار و فراوانی را به شما هدیه میدهد.

همچنین به شما توصیه میکنم که مقاله خودتنظیمی و خودآگاهی را نیز برای اعتلای آگاهی و قدم گذاشتن در مسیر موفقیت مطالعه فرمایید.

به امید موفقیت و خوشبختی همه شما عزیزان در کنار مدرس علوم موفقیت پریسا راستگو.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *