فوبیا چیست؟ 10 مورد از فوبیاهای فراگیر

فوبیا چیست؟

در جریان روزمره زندگی، برخی اتفاقات برای تقریباً همه‌ی ما رخ داده‌اند که ممکن است باعث ترس یا وحشت شوند. در واقع، احساس ترس یک ویژگی طبیعی در انسان است که از طیف گسترده‌ای از مواقع و از دوران کودکی تا این روز با ما همراه بوده است. ترس، احساسی است که انسان را قادر می‌سازد تا در مواجهه با خطرات جانی، برای حفاظت از جان خود، واکنش نشان دهد. می‌توان گفت که این احساس به موجباتی برای حفظ امنیت و سلامت فرد کمک می‌کند.

فوبیا چیست؟ | پریسا راستگو
فوبیا چیست؟ | پریسا راستگو

با این وجود، اگر ترس به حدی برسد که به وحشت شدید یا فوبیا تبدیل شود و به طور مستمر زندگی روزمره را تحت تأثیر قرار دهد، ممکن است این احساس به اختلال تبدیل شود و نیاز به درمان داشته باشد. فوبیا به معنای وحشت یا ترس بیش از حد نسبت به یک شیء یا موقعیت خاص است و زندگی روزمره فرد را به چالش می‌کشاند. این وضعیت معمولاً زمانی ایجاد می‌شود که فرد سعی می‌کند از مواجهه با چیزی که از آن ترس دارد، اجتناب کند؛ این ممکن است مرتبط با حیوانات، اشیاء، مکان‌ها یا موقعیت‌های خاص باشد.

در این مقاله قصد داریم به سؤالاتی همچون اختلال فوبیا چیست ؟ انواع فوبیا چیست ؟ علائم فوبیا چیست ؟ و درمان فوبیا چیست ؟ تفاوت ترس و فوبیا چیست؟ راه های مقابله با فوبیا چیست؟   پاسخ دهیم.

تفاوت ترس و فوبیا چیست ؟

تفاوت ترس و فوبیا چیست ؟ | پریسا راستگو
تفاوت ترس و فوبیا چیست ؟ | پریسا راستگو

ترس، جزء طبیعی‌ترین احساسات انسان‌هاست، و ما در زندگی روزمره با مواقعی روبه‌رو می‌شویم که می‌توانند خطرناک، دردناک یا ترسناک باشند، مانند آتش‌سوزی، حملات فیزیکی، شرایط آب و هوایی ناخوشایند یا حتی حیوانات وحشی. این نوع اضطراب به ما کمک می‌کند تا در مواجهه با تهدیدات هشدار داده و برانگیزش‌های فیزیولوژیکی مثل افزایش ضربان قلب و تیز شدن حواس را فعال کند. این واکنش‌ها ما را برای انجام عملیات “جنگ یا گریز” آماده می‌کنند، به این معنا که یا با موقعیت مواجهه و مقابله می‌کنیم یا از آن فرار می‌کنیم.

اگرچه ترس از طبیعت انسانی است، اما زمانی که این ترس به شدت افزایش یابد و در شرایطی که انتظار نمی‌رود احساس شود، ممکن است به یک اختلال اضطرابی، مانند فوبیا، تبدیل شود. فوبیا در زمانی بروز می‌کند که ذهن به یاد می‌آورد یک موقعیت خاص یا شیء خاص را با واکنش ترس “جنگ یا گریز” مرتبط کند.

فوبیا یک ترس بیش از حد و خسته‌کننده از یک مکان، موقعیت، حیوان یا شیء است و زمانی ایجاد می‌شود که شخص احساس خطر زیادی نسبت به یک موقعیت یا شیء خاص دارد، حتی اگر این خطر واقعی نباشد.

 

انواع فوبیا چیست ؟

فوبیا به انواع گوناگونی تقسیم می‌شود که هرکدام علائم و نشانه‌های خاص خود را دارند و درمان‌های مختلفی نیاز دارند. در زیر به توضیح انواع مختلف فوبیا می‌پردازیم:

فوبیای ساده

فوبیای ساده به ترس یا اضطراب از مواجهه با اشیاء، حیوانات، موقعیت‌ها یا فعالیت‌های خاص اشاره دارد. این نوع فوبیا، هنگامی که شخص در معرض یک شیء یا موقعیت قرار می‌گیرد، واکنش فوری و شدیدی ایجاد می‌کند. این واکنش می‌تواند به شکل اضطراب شدید یا حتی عصبی بودن ظاهر شود و فرد را ترغیب به تحمل این حالت ناراحت‌کننده می‌کند یا به طور کامل از مواجهه با آن شیء یا موقعیت خودداری کند.

برخی از نمونه‌های رایج فوبیای ساده عبارت‌اند از:

 • حشرات (Entomophobia): افراد با این نوع فوبیا ترس یا اضطراب شدیدی در مواجهه با حشرات نشان می‌دهند. این ممکن است شامل حشرات مختلفی مانند عنکبوت، مورچه و زنبورها باشد.

فوبیای حشرات | پریسا راستگو

 • ارتفاع‌ (Acrophobia): این نوع از فوبیا به ترس از ارتفاع اطلاق می‌شود. افراد مبتلا به این نوع فوبیا ممکن است حتی در مواقعی که در ارتفاعات قرار ندارند، احساس ترس و ناراحتی کنند.
 • پرواز (Aviophobia): این نوع فوبیا به ترس از سفر با هواپیما اطلاق می‌شود. افراد مبتلا به این فوبیا ممکن است حتی با ایده‌ی سفر با هواپیما نیز احساس ترس و استرس کنند.

فوبیای پرواز

 • مرگ یا آسیب (Thanatophobia): این نوع از فوبیا به ترس از مواجهه با موت یا آسیب جسمانی اطلاق می‌شود. این ترس ممکن است به شدت زندگی روزمره و انجام فعالیت‌های عادی فرد را تحت تأثیر قرار دهد.
 • ترس غیرمنطقی از فضاهای محدود و تنگ (Claustrophobia):اشخاص تحت تأثیر کلاستروفوبیا، معمولاً برای جلوگیری از ورود به فضاهای بسته مانند آسانسورها، تونل‌ها، و قطارهای لوله‌ای، از راه‌های خود دوری می‌کنند. اما متأسفانه، این اقدام ممکن است باعث تقویت ترس و افزایش احساس ناراحتی شود.

ترس غیرمنطقی از فضاهای محدود و تنگ

 • ترس از پرندگان (Ornithophobia):برخی از افراد تنها از پرندگان شکاری می‌ترسند، در حالی که دیگران از پرندگان باغی یا حیوانات خانگی نظیر طوطی‌ها یا قناری‌ها هم ممکن است ترسیده باشند. حتی برخی افراد ممکن است از تصاویر پرندگان نیز ترس بیاورند.
 • تاریکی (Nyctophobia): افراد با این نوع فوبیا در مواجهه با تاریکی شدیداً ناراحت می‌شوند. این ممکن است تأثیر مستقیم بر کیفیت زندگی شان، به ویژه در شرایط ناشناخته داشته باشد.
 • ترس  از روش های پزشکی (Trypanophobia):ترس شدید از روش‌های پزشکی، اعم از تزریق یا سوزن‌های زیرپوستی، مشکلی است که بسیاری از افراد با آن مواجه می‌شوند. این ترس عمدتاً در کودکان شایع‌تر بوده و با پیشرفت سن و افزایش تجربه در زمینه روش‌های پزشکی و تزریق‌های حاوی سوزن، ممکن است به مرور زمان کاهش یابد.

فوبیای ترس از روش های پزشکی

 • ترس از زایمان و بارداری (Tokophobia):گرچه به ندرت اتفاق می‌افتد، اما زنانی که این فوبیا را تجربه می‌کنند، ممکن است ترس پاتولوژیک از زایمان داشته باشند و اغلب از بارداری و زایمان خودداری کنند. زنانی که با ترس شدید از زایمان روبرو هستند، معمولاً مشکلاتی همچون افسردگی یا اضطراب نیز تجربه می‌کنند.
 • ترس از قرار گرفتن در موقعیت‌هایی که ممکن است فرار دشوار باشد (Agoraphobia): آگورافوبیا به عنوان “ترس از قرار گرفتن در موقعیت‌هایی که ممکن است فرار دشوار باشد یا در صورت نبود کمک دسترسی به آن محدود شود” تعریف می‌شود. علی‌رغم تصور رایج که این فوبیا به سادگی ترس از فضاهای باز مرتبط است، واقعیت این است که شرایط آگورافوبیا پیچیده‌تر از این استنباط ساده هستند.

علائم فوبیا چیست؟

علائم فوبیا چیست؟

علائم فوبیا ساده شامل موارد زیر هستند:

 1. ترس بیش از حد یا غیرمنطقی از یک شیء یا موقعیت خاص: افراد با فوبیا تجربه ترس شدید و غیرمنطقی نسبت به شیء یا موقعیت خاصی دارند.
 2. اجتناب از شیء یا موقعیت یا تحمل با ناراحتی زیاد: این افراد سعی می‌کنند از تماس با شیء یا موقعیت مورد ترسشان اجتناب کنند و یا اگر با آن مواجه شوند، تحمل ناراحتی شدیدی را تجربه می‌کنند.
 3. اضطراب پیش‌بینی‌کننده: این افراد پیش از زمان مواجه با موقعیت یا شیء مورد ترس خود، علائم اضطراب، استرس، و عصبی شدن زودتر از زمان انتظار دارند.
 4. علائم فیزیکی اضطراب یا حمله پانیک: این شامل تپش قلب، حالت تهوع یا اسهال، تعریق، لرزیدن یا لرزش، بی حسی یا گزگز، مشکلات تنفسی (تنگی نفس)، احساس سرگیجه یا سبکی سر، و احساس خفگی می‌شود.

هرچند پیشگیری از بسیاری از فوبیاهای ساده ممکن نیست، اما مداخله و درمان زودهنگام می‌تواند از ابتلای فرد به یک اختلال اضطرابی شدید جلوگیری کند، به خصوص پس از تجربه آسیب‌زا مانند حمله حیوان.

فوبیای اجتماعی

فوبیای اجتماعی چیست؟

ترس از مواجهه با موقعیت‌های اجتماعی را “فوبیای اجتماعی” می‌نامیم.

ترس از مواجهه با موقعیت‌های اجتماعی می‌تواند در موارد زیر ظاهر شود:

 1. حضور در گروه‌ها.
 2. شروع مکالمات.
 3. مکالمات تلفنی.
 4. روبرو شدن با افراد جدید.
 5. صحبت با افراد معتبر مانند پزشکان.
 6. خوردن و آشامیدن در حضور دیگران.
 7. سفر به مکان‌های عمومی یا مغازه‌ها.
 8. استفاده از توالت‌های عمومی.
 9. صحبت در جلسات عمومی (گلوسوفوبیا).
راه درمان فوبیا چیست؟
راه درمان فوبیا چیست؟

راه درمان فوبیا چیست؟

تشخیص فوبیا اغلب به نسبت ساده است. اگر احساس می‌کنید که علائم یکی از انواع فوبیا را تجربه می‌کنید، بهتر است با یک پزشک متخصص مشورت کنید تا در صورت تشخیص فوبیا، به سرعت با درمان شروع کنید.

یکی از خطراتی که به همراه عدم درمان فوبیا ممکن است پیش آید، بدتر شدن علائم و ایجاد مشکلات سلامت روانی دیگر است. اغلب ممکن است فوبیاها به طور طبیعی و بدون نیاز به درمان رسمی از بین بروند، اما حتی در صورت بهبود، همچنان خطر بازگشت وجود دارد. زندگی در یک دنیای پر از ترس، در صورت عدم درمان، ممکن است سخت و پر زحمت باشد. بهتر است از زودی با مشاوره پزشکی، مسیر درمانی خود را شروع کنید.

تکنیک های درمان فوبیا چیست؟

تکنیک‌های خودیاری، همچون تغییر سبک زندگی و شرکت در گروه‌های خودیاری، ابزارهای موثری هستند.

درمان مواجهه، به منظور غلبه بر ترس، تمرکز بر تغییر واکنش شما نسبت به شیء یا موقعیتی که از آن می‌ترسیده، دارد. قرار گرفتن تدریجی و مکرر در معرض منبع فوبیای خاص و تفکرات مرتبط می‌تواند به شما کمک کند تا اضطراب خود را مدیریت کرده و آن را کاهش دهید.

درمان‌های گفتاری، از قبیل درمان شناختی رفتاری ، به شما کمک می‌کنند تا با تغییر نحوه تفکر و رفتار، مشکلاتتان را مدیریت کنید.

استفاده از داروها به عنوان یک روش درمانی برای فوبیا معمولاً توصیه نمی‌شود، زیرا درمان‌های گفتاری به طور کلی مؤثرتر بوده و عوارض جانبی کمتری دارند. با این حال، در برخی موارد، به منظور کاهش اثرات فوبیا، به عنوان مثال در مواجهه با اضطراب، ممکن است تجویز دارو به صورت کوتاه مدت مورد نیاز باشد.

تکنیک های درمان فوبیا چیست؟
تکنیک های درمان فوبیا چیست؟

همچنین به شما توصیه میکنم که مقاله عشق واقعی چیست؟ را نیز برای اعتلای آگاهی و قدم گذاشتن در مسیر موفقیت مطالعه فرمایید.

یکی دیگر از راهکارهای کمک و درمان انواع مختلف فوبیا ، مراجعه و مشاوره به یک متخصص است، توصیه میکنم از آموزش های آکادمی پریسا راستگو در رابطه با ایجاد حس آرامش و راحتی از اضطراب و تشویش ها کمک بگیرید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *