ترک اعتیاد و جذب سلامتی مغز

 

ترک اعتیاد و جذب سلامتی مغز

 

ترک اعتیاد و جذب سلامتی مغز
ترک اعتیاد و جذب سلامتی مغز

سوال:

دیتاکس دوپامین چیست؟ یا چطور بهتر از مغز خود کار بکشید؟

احتمالاً تا حالا پیش آمده که شما اینستاگرامتان را باز کنید و نیم ساعت به بالا و پایین کردن عکس‌ها و استوری‌های بقیه بگذرانید یا حتی چندین ساعت پای یک بازی ویدیویی بنشینید و کل فصل سریال مورد علاقه‌تان را در عرض یک روز دیده باشید کارهایی که انجامش باعث لذت می‌شود و شما را نسبت به گذر زمان کاملاً بی‌حس می‌کند کارهایی که انجامشان با وجود اینکه سودی برایمان ندارند ولی ما را معتاد خودشان می‌کنند و باعث می‌شوند نتوانیم از انجامشان دست بکشیم.
اما ما در مقابل همچین احساسی را در مقابل خیلی از کارهایی که برای زندگی ما مفید هستند نداریم درس خواندن و آماده شدن برای یک امتحان برای ما عذاب آور است تمام کردن کتاب‌هایی که باید بخوانیم سخت و خواب آور است حتی انجام وظایف کارایمان خسته کننده است حتی با وجود اینکه انجام دادن این کارها در نهایت سود بیشتری را برای ما به همراه دارد به نظرتان چرا اینطور هست؟ چرا ما از انجام کارهای مفید فراری هستیم؟
جواب این سوال برمی‌گردد به یک ماده شیمیایی در مغزمان به اسم دوپامین در سال ۱۹۵۳ دکتر اولد و میلنر آزمایشی را طراحی کردند که در آن سنسوری به مغز موش‌ها وصل می‌شد که با فشرده شدن یک دکمه دوپامین در مغز موش‌ها ترشح می‌شد و سپس این دکمه در اختیار خود موش قرار می‌گرفت یعنی موش می‌توانست با فشردن یک دکمه باعث ایجاد لذت در مغزش بشود در ادامه موشها آنقدر به این لذت مصنوعی معتاد می‌شدند که دیگر حتی غذا نمی‌خوردند و نمی‌خوابیدند و صرفاً آنقدر دکمه را فشار می‌دادند تا از خستگی و گرسنگی بمیرند.

دوپامین چیست؟ و نقش آن درسلامتی بدن چیست؟

 

دوپامین چیست؟ و نقش آن درسلامتی بدن چیست؟
دوپامین یکی از اساسی‌ترین مواد شیمیایی در مغز و بدن ماست که با ایجاد لذت ما را به انجام کارهایی که منجر به ترشح بیشتر آن می‌شود هدایت می‌کند و باعث شکل‌گیری رفتار ما می‌شود اما این همه ماجرا نیست در همان آزمایش قبلی اولد و میلنر این فرایند آزمایش را این بار برعکس کردند سنسوری را به مغز موشها وصل کردند که جلوی ترشح هرگونه دوپامین را می‌گرفت.
به نوعی موش‌ها از لذت محروم می‌شدند در این نسخه از آزمایش‌ها موش‌ها بعد از مدت کوتاهی نسبت به همه چیز بی‌تفاوت می‌شدند به شکلی که حتی حاضر به نوشیدن آب و غذا خوردن نبودند و خیلی افسرده یک گوشه قفس می‌نشستند و هیچ کاری نمی‌کردند موش‌ها امید به زندگی را از دست داده بودند و انگیزه‌ای برای ادامه زندگی نداشتند.
این آزمایش به محققان نشان داد که نقش دوپامین فراتر از عامل لذت مغز است و به نحوی این ماده شیمیایی چیزی است که باعث ایجاد انگیزه در موش دیگر حیوانات و حتی ما انسان‌ها می‌شود به این معنا که اگر انجام یک کاری باعث ترشح زیاد دوپامین در مغز شود انگیزه برای انجام آن بالا می‌رود اما اگر دوپامین تولید شده ناشی از انجام یک کاری کم باشد ما خیلی انگیزه کافی برای انجام آن کار نداریم و مشکل اینجا است که این ترشح دوپامین کاملاً در لحظه و بدون توجه به پیامدهای آن عمل صورت می‌گیرد.
مثلاً: خوردن چیپس باعث ترشح دوپامین می‌شود چون کار جذاب و لذت بخشی است حتی اگر در دراز مدت باعث بالا رفتن کلسترول فشار خون سکته و حتی مرگ شود اما در مقابل کاری مثل انجام دادن تکالیف یا تمام کردن یک پروژه آنقدر دوپامین تولید نمی‌کند چرا که حتی با وجود سود انجامش در دراز مدت سختی لحظه کار باعث می‌شود مغز از انجام دادنش استقبال نکند.
مدل خیلی شدید این پدیده منجر به اعتیاد می‌شود اعتیاد به پدیده‌هایی مثل بازی‌ها سوشال مدیاها یا در موارد خطرناک‌تر اعتیاد به مواد مخدر اما در موارد عادیتر این تولید دوپامین می‌تواند باعث ایجاد مشکل در زندگیمان بشود و باعث عدم جذب سلامتی می‌شود.
حجم بی پایان توییت‌ها عکس‌ها و مطالب شبکه‌های مجازی باعث ایجاد یک چرخه بی‌پایان تولید دوپامین می‌شود که ما را به این سمت هدایت می‌کند بیشتر و بیشتر وقتمان را در این برنامه‌ها بگذرانیم پیروزی و دریافت جایزه در بازی‌های ویدیویی ما را درگیر خودش می‌کند ساختار داستانی جذاب و دنباله‌دار فیلم و سریال‌ها باعث می‌شود ما نتوانیم از دیدن آنها دست بکشیم.
ترک اعتیاد و جذب سلامتی مغز
تکنولوژی مدرن درست مثل موش‌های آزمایش اولد و میلنر سیستمی مصنوعی برای لذت بی‌پایان ما به وجود آوردند که بازدهی روزانه ما را دچار اختلال کرده در حالت عادی شاید این موضوع آنقدرها مسئله بزرگی نباشد.
ما کلاً یک بار زندگی می‌کنیم چه اشکالی دارد اگر از این فرصت‌ها برای تجربه لذت بی‌پایان استفاده کنیم ولی ساختار مغز یک مقدار پیچیده‌تر از این حرف‌ها هست در بدن ما یک ویژگی وجود دارد به نام هم “ایستایی” که در آن بدن در هر شرایطی سعی می‌کند تعادل را برقرار کند وضعیت روحی و جسمی شما را به حالت استاندارد برگرداند تا همواره سلامتی را جذب کنید.
به این معنا که اگر سردتان باشد بدنتان می‌لرزد تا گرما درست کند یا اگر گرمتان باشد شروع به عرق کردن می‌کند تا دمای بدن را پایین بیاورد این خاصیت در مغز هم وجود دارد به این معنا که شما هر چقدر که حالتان بد یا خوب باشد مغز بعد از مدتی شما را به حالت عادی نرمال خودتان برمی‌گرداند.
اینجاست که این لذت بی‌پایان باعث ایجاد مشکل می‌شود شما هر چقدر بیشتر با گوشی‌تان کار کنید، بازی کنید یا غذاهای چرب و شیرین بخورید دوپامین بیشتری در مغزتان ترشح می‌شود ولی مغز که می‌خواهد شما را به حالت عادی برگرداند طی این فرایند مقاومتش را در برابر دوپامین ترشح شده بیشتر می‌کند به این معنا که بعد از یک مدت دیگر این مقدار از دوپامین باعث ایجاد لذت در شما نمی‌شود و شما مجبور می‌شوید شدت کار را بیشتر کنید تا دوباره از آن لذت ببرید.
مثلاً: زمان بیشتری را در اینستاگرام بگذرانید، چند دست بیشتر بازی کنید یا یک قسمت بیشتر سریال نگاه کنید این ضد گلوله شدن نسبت به ترشح زیاد دوپامین باعث می‌شود شما بیشتر از کارهایی که دوپامین کمتری ترشح می‌کنند زده شوید حتی کمتر به سراغشان بروید بهره‌وریتان روز به روز کمتر بشود و علاقه‌تان به کارهای عادی از بین برود‌.

چگونه سم زدایی کنیم؟ تا مغز سالمی داشته باشیم؟

اما چاره چیست؟ چطور ما می‌توانیم هم از کارهایی مثل بازی کردن سریال دیدن لذت ببریم و هم به کارهایمان برسیم و از مغزمان کار بکشیم؟
خوب جواب در سم زدایی یا همان “دیتاکس دوپامین “مخفی شده است دیتاکس دوپامین فرایندی است که در آن شما خیلی آگاهانه و به مدت محدود ذهنتان را خالی از محرک‌های شدید دوپامین نگه می‌دارید و با انجام این کار به مغزتان کمک می‌کنید تا سیستم پاداش خودش را به حالت اولیه برگرداند و منجر به جذب سلامتیتان شود.

 

چگونه سم زدایی کنیم؟ تا مغز سالمی داشته باشیم؟
در این فرایند شما یک روز در هفته را انتخاب می‌کنید و در آن روز از استفاده از شبکه‌های مجازی، موبایل، کامپیوتر، بازی دیدن فیلم و سریال گوش دادن به موسیقی یا حتی خوردن غذاهای چرب و شیرین خودداری می‌کنید و آنها را با کارهایی مثل مدیتیشن، نوشتن تفکراتتان روی کاغذ حتی ورزش‌های سبک مثل پیاده‌روی جایگزین می‌کنید در واقع شما با این کار دارید به مغزتان به مدت یک روز آرامش می‌دهید تا میزان دوپامین خودش را بالانس کند و به حالت اولیه خود برگردد.
با این برگشت هم لذت شما از چیزهای کوچک زندگی بیشتر می‌شود و هم علاقه و انگیزه‌تان برای انجام کارهای کم لذت مثل کار کردن، انجام پروژه یا درس خواندن افزایش پیدا می‌کند حتی اگر فکر می‌کنید انجام چنین کاری زیادی برایتان سخت است می‌توانید با قدم‌های کوچک‌تر شروع کنید.
مثلاً برای یک روز در هفته از شبکه‌های مجازی استفاده نکنید یا بازی و سریال را به آخر هفته محدود کنید یا هر روشی که فکر می‌کنید تاثیرش برای شما بیشتر است نکته مهم این است که با فاصله گذاری میان لذت بی وقفه و شدید فرصت نفس کشیدن به مغز بدهید و اجازه بدهید تا مقاومت آن شکسته بشود‌ تا همواره در مدار جذب سلامتی بخصوص سلامت مغزتان باشید.
همچنین به شما توصیه میکنم که مقاله خصوصیات زنان شاد را نیز برای اعتلای آگاهی و قدم گذاشتن در مسیر موفقیت مطالعه فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *